معماری
خانه / بصیرت / مهدویت، انتظار

مهدویت، انتظار

مهدویت, انتظار, شیعه , روایات , احادیث ,عامه , خاصه ,شیعه در قرآن, آیات, آیه, قرآن ,پیروان, یاران, حزب, گروه , فرقه, حامیان, اطاعت , پیروی ,پیروان علی, دوستداران علی, امام علی (ع),

اندیشه‌ی مهدویت و اعتقاد به ظهور منجی جهانی در آخر الزمان اندیشه‌ای مختص به مکتب شیعه نیست، بلکه تمام فرق اسلامی بر آن اتفاق نظر دارند بلکه گونه‌هایی از آن را می‌توان در ادیان و آیین‌های گوناگون یافت.

مهدویت

اندیشه‌ی مهدویت و اعتقاد به ظهور منجی جهانی در آخر الزمان اندیشه‌ای مختص به مکتب شیعه نیست، بلکه تمام فرق اسلامی بر آن اتفاق نظر دارند بلکه گونه‌هایی از آن را می‌توان در ادیان و آیین‌های گوناگون یافت.

در قرآن کریم، اشاراتی به ظهور مهدی (عج) و حکومت جهانی او در آخر الزمان یافت می‌شود. برای نمونه آیه‌ی 105 سوره‌ی انبیاء[1] بیان می‌کند که صالحان وارثان نهایی زمین خواهند بود. و در آیه‌ی 5 سوره‌ی قصص[2] نیز امامت و وراثت مستضعفان در زمین سخن گفته شده است. برخی آیات نیز ( مانند آیه‌ی 23 سوره‌ی توبه[3] ) وعده پیروزی نهایی اسلام را بر تمام ادیان داده‌اند.

اهل سنت و شیعه بر اصل ظهور مهدی ( عج ) در آخر الزمان و احوال و اوصاف کلی او اتفاق نظر دارند، اکثر علمای اهل سنت بر این باورند که مهدی ( عج ) هنوز ولادت نیافته است. ولی در نظر شیعه، مهدی موعود همان فرزند امام حسن عسکری (ع) است که در حال حاضر زنده ولی از دیدگان پنهان است.

امام مهدی ( عج ) در زمانی که خدا از آن آگاه است ظهور می‌نماید و با قیام خود خود را از عدالت پر می‌سازد و اسلام را بر سراسر جهان حاکمیت می‌بخشد.[4]

 

انتظار

انتظار نه احتراز است و حتی بالاتر نه اعتراض و فریاد، که این انتظار آماده باش است. زمینه‌سازی و آمادگی برای رسیدن به مطلوب است آن کسی که در انتظار است آماده می‌شود تا نقطه ضعف‌های خودش را پر کند و مانع‌ها را بشناسد و نقطه ضعف‌هایش را بیابد و در نقطه ضعف‌های دشمن خانه بگیرد و از آن سنگر بسازد.

انتظار پر کردن خانه‌های ضعف خویش و تقیه سنگر گرفتن در خانه‌های ضعف دشمن است.

بی‌جهت نیست که انتظار فرج بالاترین اعمال است ( نه حالت و کیفیت روانی ). آن کس که بن بست موجود را نمی‌پذیرد و تحمل نمی‌کند و در انتظار گشایش و به دنبال مطلوب و برای رسیدن به آن آماده و مهیاست که : مَنْ إنْتَظَرَ أمْرَاً تَهیَّاَ لَهُ. و آماده‌باش و زمینه‌سازی، در این گستره‌ها و زمینه‌ها انجام می‌گیرد:

در زمینه‌ی فکر و ذهن، در زمینه‌ی ظرفیت و وسعت روحی، در زمینه‌ی طرح و برنامه‌ریزی و در زمینه‌ی عمل از تأمینات و بودجه گرفته تا تدارکات، تا نیازهای تخصصی و علمی تا آمادگی‌ها از ورزیدگی‌های عملیاتی تا اطلاعات و آگاهی از اوضاع و اسرار دشمن.[5]

توجه به امام منجی و نجات‌بخش –  مهدی موعود ( عج ) – و انتظار سازنده و امید بخش از ویژگی‌های شعر متعهد شیعه است که آن را هدفمند، پر شور و آکنده از طراوت و شادابی و حماسه و پیکار جلوه می‌دهد.

عبدی کوفی – سفیان بن مصعب – در ضمن ابیات غدیریه‌ی خود به این امام موعود اشاره می‌کند:

 

وَ الْعَسْکَرِیَّیْنِ وَ الْمَهْدِیَّ قَائِمَهُمْ
ذِی الْأمْرِ لَا بِسِ أثْوَابِ الْهُدَی الْقُشُبِ
مَنْ یَمْلَأُ الْأرْضَ عَدْلَاً بَعْدَ مَا مُلِئَتْ
جَوْرَاً وَ یَقْمَعُ أهْلَ الزِّیغِ وَ الشَّغَبِ
 

ألْقَائِدُ الْبُهَمَ الشُّوْسَ الْکُمَاةَ إِلَی
حَرْبِ الطُّغَاةِ عَلَی قَبِّ الْکَلَا الشَّزِبِ[6]
و عسکریین – امام علی النقی و امام حسن عسکری ( علیهما السلام ) – و مهدی ( عج ) قائم آنان، صاحب الامری که پوشش‌های ( سپید ) و نو هدایت را بر تن کرده است.

و زمین را از عدل و داد پر می‌کند پس از آنکه از جور و ستم آکنده شده باشد و گمراهان و بدکاران را نابود و ریشه‌کن می‌سازد.

پیشوای دلاوران بی‌باک و سلحشوری است که به سوی پیکار با سرکشان و بر کندن ( ریشه‌ی ) گیاهان و علف‌های هرزه ( انسان‌های فاسد و تبه‌کار ) رهسپار می‌گردند.

دعبل نیز با نام قائم آل محمد (ص) و آرزوی ظهور او شعر خود را متبرک می‌سازد:

فَلَوْ لَا الَّذِی أرْجُوهُ فِی الْیَوْمِ أوْغَدٍ
تَقَطَّعَ نَفْسِی إثْرَهُمْ حَسَرِاتِی
خَرُوجُ إِمَامٍ لَا مَحَالَةَ خَارِجٌ
یَقُومُ عَلَی اسْمِ اللهِ وَ الْبَرکَاتِ
یُمَیِّزُ فِینَا کُلَّ حَقٍّ وَ بَاطِلٍ
وَ یُجْزِی عَلَی النَّعْمَاءِ وَ النَّقمَاتِ
فَیَا نَفْسُ طِیبِی ثُمَّ یَا نَفْسُ أبْشِری
فَغَیْرُ بَعِیدٍ کُلُّ مَا هُوَ آتِ[7]
اگر نبود آنچه به آن امروز و فردا امید بسته‌ام، جان من از حسرت‌های بی‌شمار بر ایشان پاره‌پاره می‌گشت.

( امید من ) ظهور امامی است که بی‌گمان ظاهر و خارج خواهد شد و با نام و برکت‌های خداوند قیام خواهد نمود.

در میان ما حق و باطل را از هم جدا می‌سازد و ( مردمان ) را به نیک و بد پاداش خواهد داد.

پس ای جان من! خوش باش، سپس شاد باش، چه دور نیست، هر آنچه که آمدنی باشد.

 

تقیه

یکی از آموزه‌های مهم امامان شیعه (ع) – که در مباحث و پژوهش‌های تاریخی، سیاسی، علمی و ادبی منشأ برداشت‌های نادرست و سوء‌تفاهمات بسیاری گشته – تقیه است. در اینجا نخست به دیدگاه یکی از اندیشمندان معاصر در گستره‌ی تاریخ ادبیات عرب اشاره می‌کنیم. سپس مفهوم، اهداف، ابعاد، ضرورت، نقش و احکام تقیه را از منظر شیعه بررسی می‌نماییم.

اینگونه نبود که همه‌ی فرقه‌های مختلف امامیه در برابر بنی عباس شمشیر از نیان برکشند، و این گروه‌‌ها تقیه را مبدأ اساسی در رویکردهای گوناگون خود ساختند و دعوت پنهانی را وسیله‌ای برای گردآورردن مردم کوفه قرار دادند و بدین‌گونه خلق بسیاری پیرامون ایشان گرد آمدند که کردار پنهان و نهان آنها با یکدیگر مغایرت داشت. گویا همه بر این باور بودند که هنگام شورش بر ضد عباسیان فرا رسیده است و… مهم آن بود که تقیه این امکان را برای بسیاری از شاعران امامیه فراهم آورد که حقیقت مذهب خود را از مردم و خلفاء پنهان سازند. پیش از این گذشت که بسیاری از آنان دوستی خود را نسبت به عباسیان آشکار می‌ساختند و آنها را ستایش می‌گفتند بلکه برخی از این شاعران – همچون منصور نمری – آنچنان در تقیه و پنهانکاری مبالغه می‌کردند که شعر خویش را به طور کامل به دفاع از حق بنی عباس در خلافت اختصاص می‌دادند.[8]

 

  1. وَ لَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أنَّ الْأرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ ( سوره‌ی انبیاء (21)، آیه‌ی: 105 )
  2. وَ نُرِیدُ أنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ الْوَارِثِینَ ( سوره‌ی قصص (28)، آیه‌ی: 5 )
  3. هوَ الَّذِی أرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَی وَ دِینِ الْحَقَّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ ( سوره‌ی توبه (9)، آیه‌ی: 33 )
  4. محمد سعیدی مهر، آموزش کلام اسلامی، مؤسسه‌ی فرهنگی طه، قم، 1378 ش.، ج 2، ص 199.
  5. علی صفایی حائری، درسهایی از انقلاب، صص 45 – 46.
  6. عبد الحسین امینی، پیشین، ص 413.
  7. همان، ص 509.
  8. شوقی ضیف، پیشین، ج 3، صص 307 – 308.

همچنین ببینید

رهبری,رهبر,خامنه ای,شهدا,قهرمان واقعی,قهرمان,فراموشی,فراموش نشدنی,کاذب,شیعه

فراموش نشدنی

  رهبرانقلاب: انگیزه‌های بسیار شدیدی وجود دارد که یاد شهدا را به فراموشی بسپارند….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

قالب وردپرس